Niejednokrotnie pierwszy dzień w przedszkolu jest większym przeżyciem dla rodziców niż dla samego dziecka. Zestresowani opiekunowie obawiają się czy ich maluszek poradzi sobie w całkiem nowym środowisku. Zapewne rozstanie z rodzicami jest dla przedszkolaka stresujące, ale odpowiednia komunikacja może pomóc oswoić się z taką sytuacją.
Wskazówki dla rodziców, które ułatwią dziecku start w przedszkolu:
- Wytwórzmy w dziecku pozytywne nastawienie do przedszkola, nigdy nie straszmy dziecka przedszkolem,
- Opowiedzmy mu o tym, czym jest przedszkole, kogo można w nim spotkać i czym zajmują się przedszkolaki,
- Pozwólmy dziecku zabrać do przedszkola swojego „przyjaciela” (np. przytulankę lub ulubioną zabawkę),
- Stosujmy w przedszkolu krótkie pożegnania, kiedy przedłużamy pożegnanie, dziecko cierpi dłużej,
- Jeśli mamy możliwość, pokażmy mu swoje zdjęcia z przedszkola, opowiedzmy o ciekawych historiach z tego okresu,
- Możemy spróbować „pobawić się w przedszkole”- niech dziecko „wyśle” do przedszkola swoje lale i misie, będzie to idealna okazja, żeby zobaczyć jak odbiera ono całą sytuację,
- Włączmy dziecko w przygotowania do pójścia do przedszkola, kupując wspólnie przytulankę, która będzie mu towarzyszyć
- Nie uciekajcie, nie wymykajcie się po kryjomu i nie obiecujcie, że za chwilę po nie wrócicie – dzieci tak, jak dorośli nie chcą być porzucane i oszukiwane.
- Zostawcie dziecko pod opieką nauczyciela nawet, gdy trochę płacze przy rozstaniu. Wychowawczyni zachęci do zabawy i pomoże mu szybko zaangażować się w zajęcia przedszkolne. Wśród rówieśników dziecko chętnie podejmie nowe działania.
- Zadbajcie, by proces adaptacji przebiegał spokojnie i był dostosowany do temperamentu Waszego dziecka. Dajcie mu czas na poznanie nowego otoczenia i nowych osób. Jeżeli dziecko nie uczestniczyło w zajęciach adaptacyjnych, postarajcie się, w miarę możliwości, odbierać je trochę wcześniej i stopniowo wydłużać czas pobytu.
- Po powrocie z przedszkola bądźcie cierpliwi i wyrozumiali dla dziecka, nie zmuszajcie go do opowiadania, co robiło. W pierwszych dniach może być zmęczone ilością wrażeń. Kiedy dziecko oswoi się z nową sytuacją, samo chętnie będzie opowiadało o nowych przeżyciach i przygodach – wysłuchajcie go z uwagą.
- Ze wszystkimi sprawami, które Was nurtują lub niepokoją zwracajcie się do nauczycielki – zawsze uzyskacie fachową pomoc i wsparcie.
Nie przeciągajmy pożegnania – nic tak nie utrwala płaczu dziecka jak świadomość, że za jego pomocą może ono osiągnąć to, na czym mu w danej chwili zależy.
CO KAŻDY PRZEDSZKOLAK MIEĆ POWINIEN?
- Obuwie na zmianę – kapcie najlepiej na rzepy, na gumowej podeszwie,
- Dodatkowe ubrania na zmianę w podpisanym worku ( majteczki, skarpetki, rajstopy, spodnie, bluzeczki),
- Szczoteczkę do zębów i kubeczek (podpisany imieniem i nazwiskiem dziecka), ręcznik,
- Zestaw do leżakowania: powleczona poduszka, kocyk,
- Ulubiona maskotka do przytulania.