Program adaptacyjny dla dzieci służy nie tylko dzieciom, ale również Rodzicom. To prosty sposób umożliwiający nawiązanie kontaktów i wejście w nowe środowisko. Pozwala na zapoznanie się z miejscem, rówieśnikami i nauczycielami.

Tydzień adaptacyjny kierowany jest do dzieci nowoprzybyłych do naszego przedszkola oraz ich rodziców. Tydzień adaptacyjny zorganizowany jest pod koniec sierpnia.

Jak wyglądają zajęcia adaptacyjne?

Zajęcia adaptacyjne odbywają się w sali, w jakiej będą przebywać po przyjściu do przedszkola dzieci. Zazwyczaj pierwsze minuty mijają na przedstawieniu nauczycielek i maluchów. Przedszkolaki dostają identyfikatory (naklejki lub plakietki), oglądają salę, toaletę, szatnię. Ponadto organizuje się wspólne śpiewanie piosenek, tańczenie, zajęcia plastyczne, czy spontaniczną zabawę z wykorzystaniem dostępnych w przedszkolu zabawek, często również zabawy ruchowe na placu zabaw. Początkowo w zajęciach uczestniczą rodzice, jednak gdy spotkań jest kilka, prosi się mamy i tatusiów o opuszczenie sali, by maluchy przyzwyczaiły się do zabawy jedynie pod opieką pań.

 

Jakie zalety mają zajęcia adaptacyjne?

  • Dziecko ma szansę zobaczyć, że można świetnie się bawić nie tylko w domu pod opieką rodzica.
  • Maluch zaznajamia się z nowym miejscem i innymi dziećmi, paniami.
  • Dziecko przyzwyczaja się do nowego rytmu w przedszkolu.

 

Rady na okres adaptacji

  • Staraj się dobrze bawić z dzieckiem. Twoje nastawienie jest bardzo ważne, a Twój entuzjazm się maluchowi udzieli.
  • Zachęcaj malucha do brania udziału w zajęciach.
  • Nie stresuj się. Twoje uczucia szybko zostaną odczytane przez dziecko. Jeśli nie panujesz nad tym, wyślij na zajęcia adaptacyjne malucha z babcią, ciocią lub inną zaprzyjaźnioną osobą.
  • Po zajęciach w przedszkolu bawcie się podobnie w domu: układajcie klocki, lepcie z plasteliny, malujcie.
  • Zaufaj nauczycielce. Słuchaj, co mówi i współpracuj. W ten sposób okres adaptacyjny minie w dobrej atmosferze.
  • Jeśli maluch nie chce opowiadać o przedszkolu, nie wypytuj. Nic na siłę. Dziecko z czasem samo się otworzy.
  • Dziecko powinno wiedzieć, że chodzenie do przedszkola nie jest pewną formą atrakcji, ale codziennością. Trzeba zachować w tym temacie stanowczość i konsekwencję. Jeśli maluch wyczuje wahanie, na pewno szybko to wykorzysta i będzie próbować postawić na swoim, co często oznacza pozostanie w domu.
  • Jeśli pojawią się wątpliwości, porozmawiaj z nauczycielką. Jednak najlepiej nie przy dziecku.
  • Często przytulaj dziecko, rozmawiaj, obdarzaj uwagą, bądź blisko i wykaż zrozumienie.

Bajki i opowiadania o przedszkolu

Dni adaptacyjne miną owocnie a pierwsze dni w przedszkolu będą łatwiejsze, jeśli sięgniemy po książki opisujące zmagania małych bohaterów z przedszkolem, na przykład: Renaty Piątkowskiej „Opowiadania dla przedszkolaków”, Barbary Gawryluk „Przedszkolaki z ulicy Morelowej”, Agnieszki Frączek Przedszkoludki „100 radości i 2 smutki”.

Można również zaaranżować spotkanie dziecka z innym maluchem, zadowolonym z przedszkola, pozwalając, by jedno dziecko zadziałało niczym „terapeuta”.

ZGŁOSZENIA NALEŻY KIEROWAĆ
pod nr tel. 668 134 696